Ett helt nytt hotellkoncept i Europa
För första gången i Sverige, Europa och kanske världen öppnar ett helt nytt unikt hotellkoncept. Hotellet är byggt med högklassiga material och på ett femstjärnigt byggtekniskt sätt - för att skapa en unik upplevelse för gästen.
14 november 2014, uppdaterad: 14 november 2014
Anne Robertsson, en av Sveriges yngsta hotellägarinnor, har i dagarna öppnat Vox Hotel i Jönköping. Välkommen till ett nytt och exklusivt hotell, anpassat för den moderna resenären.
- Vox Hotel rymmer nya idéer och tankar om framtidens hotell, med vårt koncept riktar sig hotellet mot den nya generationens resenärer. De har vuxit upp i en mobil värld med andra referensramar och krav på morgondagens hotell. Det kommer att synas både på rummen, men också på de mobila arbetsplatserna och gemensamhetsytorna på hotellet, säger Anne Robertsson, ägare och VD på Vox Hotel.
En unik hotellupplevelse
Ett nytt effektivt tänk gör att Vox Hotel kan satsa mer på service, kvalitet och upplevelse. Tack vare yteffektivitet håller de minsta rummen låga priser, standardrum, deluxerum och sviter är av hög internationell nivå, till priser som mellanklasshotell. Inredningen är stilsäker, med skandinaviska designmöbler och påkostade materialval - färgerna går i majestätiska färger såsom purpur, cerise och guld. Hotellet har 143 rum, inklusive 14 deluxerum och sviter med obruten utsikt över Vättern.
Känd hotellarkitekt
Vox Hotel är ritat av Magnus Månsson, som tidigare ritat bland annat Avalon Hotel och Hotel Clarion Post i Göteborg.
Se alla inom temat här
Senaste i Mötesnytt
Öijared Resort Västergötland
Konferenspärlor Istället för trängsel och stress, kunde kollegorna på Philips i Göteborg njuta av vilsam natur, effektiva möten och en känsla av gemenskap på bekvämt avstånd från stadens brus. – Vi har faktiskt fått mer värde för pengarna här, säger konferensarrangör Torbjörn Luther.