För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Lagom till det kungliga bröllopet i sommar storsatsar nu Högbo Brukshotell i Sandviken och samtliga 35 hotellrum i huvudbyggnaden har totalrenoverats.
Det började med en kursgård för snart 30 år sedan. I dag består företaget av fyra anläggningar och utgör därmed ett av de större privatägda konferensanläggningsbolagen i Stockholms- och Mälardalsområdet. Och nu är det dags för tronskifte.
Innovation och utveckling är i fokus när Choice Hotels Scandinavia tillsätter David Åberg som Director of Commercial Development.
...som nyligen satt sitt bomärke på ett antal Stockholmsanläggningar: Rönneberga Kursgård på Lidingö, First Hotel Amaranten på Kungsholmen och på Seglarhotellet i Sandhamn.
Svenska HotellPortierFöreningen, SHPF startades år 1926 men har varit vilande sedan år 2002. Den 30 maj återupptog föreningen verksamheten igen. – Vi vill vara ett nätverk för personal inom hotell som tar service till en högre nivå, säger ordförande Olow Frank, chefsconcierge Grand Hôtel.
På nationaldagen är det världspremiär för en helt ny båttur i Brunnsviken. Under turen berättas det om den kungliga historien förr och nu samtidigt som nationalstadsparken lyfts fram.
Livsnjutning är vårens och sommarens tema på Stockholms designhotell. I samband med temat "Wine+Light=LOVE" öppnar Nordic Light Hotel upp sin amerikanska vinkällare och bjuder in till inspirerande vinprovningar med kända gästföreläsare som Jens Dolk, Michel Jamais och Elke Jung.
Kryssningsföretaget Birka Cruises hemsida (www.birka.se) har fått bäst betyg inom rese- och turismbranschen i en undersökning från E-space Communication. Besökarna på hemsidan har betygsatt sidans grafik, struktur, information, användarvänlighet och hur den motsvarar besökarens förväntningar. Bäst betyg fick Birka Cruises för sin grafik.
Med en geografisk spridning från Åre till Skanör, har gruppen nu förstärkts med Trosa Stadshotell och Görvälns Slott.
Den 1 september tar Calle Glaumann över Fagerudd.
Fredriksborg Hotell ger 20% rabatt samt kostnadsfri exklusivitet till hela hotellet!
Sommaren är till för att firas! Under bar himmel på vår historiska borggård eller i vårt slottstält dukar vi upp för en grillfest. Här njuter ni av en välsmakande grilltallrik och en Ulfsunda Slottsöl. Skåla, mingla och låt kvällen ta er med på en resa fylld av skratt och glädje.
Höllviksnäs har 12 konferenslokaler och 2 mindre grupprum. Samtliga konferenslokaler är utrustade med projektor och projektorduk och ett par lokaler har även utrustning för hybrida möten. Under våren erbjuds flera fina konferenspaket.
Endast 45 minuter från Göteborg ligger Grand Hotel Marstrand. Ett genuint boutiquehotell i sekelskiftesstil med ypperlig service, riktigt vällagad mat och ett stort aktivitetsutbud. Perfekt för ledningsgrupper och möten med upp till 46 deltagare. Just nu får du 10% rabatt på konferens i april, maj och juni vid bokning före 30/4.
Blicka ut över ett grönskande sommar-Stockholm och glittrande vatten – fira sommarens höjdpunkt hos oss på Villa Foresta, den perfekta platsen för en oförglömlig sommarfest och konferens!